1. Kontrola wydajności i jakości – w przypadku konstrukcji modułowych większość produkcji i montażu elementów budowlanych odbywa się głównie w kontrolowanych warunkach fabrycznych. Proces projektowania, produkcji i konstrukcji jest ściśle zintegrowany iw pełni zoptymalizowany w celu zapewnienia wydajności i jakości.
2. Redukcja odpadów materiałowych e – Konstrukcja modułowa może zmniejszyć ilość odpadów netto o połowę w porównaniu z konstrukcją konwencjonalną. Zoptymalizowane warunki zakładu produkcyjnego skutkują redukcją błędów, przypadkowych uszkodzeń. Fabryczne modułowe procesy konstrukcyjne są również w stanie lepiej wdrażać zasady odchudzonej produkcji i inne strategie w celu lepszej kontroli zapasów.
3. Zmniejszenie zużycia energii — zużycie energii podczas budowy można zmniejszyć na etapie produkcji projektu modułowego, ponieważ fabryki są w stanie lepiej kontrolować zużycie energii i emisje niż ich tradycyjne odpowiedniki. Projekty modułowe wymagają mniejszej liczby pracowników na miejscu przez znacznie krótszy okres czasu, więc zużycie energii na miejscu będzie znacznie zmniejszone. Nie tylko to, ale solidna konstrukcja budynków modułowych zapewnia dłuższy cykl życia, więc koszty energii i emisji dwutlenku węgla związane z ich budową mogą być amortyzowane przez długi czas.
4. Redukcja wpływu na eksploatację — dzięki naukowym metodom budowania opartym na fabrykach oraz wydajności cieplnej koszty operacyjne można obniżyć o 15-20%.
5. Wspieranie adaptacji, ponownego wykorzystania i recyklingu — modułowa konstrukcja pozwala na swego rodzaju elastyczność „plug and play”, która umożliwia łatwą i niedrogą adaptację, modyfikację i ponowne wykorzystanie lub demontaż budynków w celu recyklingu. Budownictwo modułowe sprawia, że budynki są bardziej elastyczne i elastyczne, a przez to bardziej „przyszłościowe”.
6. Redukcja problemów związanych z jakością środowiska w pomieszczeniach — Fabryczna produkcja modułowych elementów budowlanych pozwala na dłuższy okres odgazowywania LZO z klejów, uszczelniaczy i wykończeń przed użytkowaniem. Możliwość gromadzenia się dużej ilości wilgoci w materiałach jest znacznie mniej prawdopodobna, gdy elementy budynku są produkowane w fabryce.
7. Lepsze, bezpieczniejsze warunki pracy — w porównaniu z konwencjonalnym odpowiednikiem konstrukcja modułowa w zakładzie zewnętrznym jest generalnie bezpieczniejsza dla pracowników. Pracownicy w modułowym zakładzie produkcyjnym są narażeni na mniejsze ryzyko niż pracownicy na konwencjonalnym placu budowy, gdzie na ogół wymaga się od nich pracy w warunkach zewnętrznych, w obecności ciężkich maszyn i na wysokości.
8. Zmniejszenie zakłóceń dla otaczającej społeczności — Projekty modułowe mają na ogół mniejszy ślad konstrukcyjny niż projekty konwencjonalne i generalnie wymagają mniej miejsca wokół projektu dla pracowników, ruchu ciężarówek i przechowywania materiałów. Część procesu na miejscu trwa również znacznie krócej, więc jest mniej zakłóceń dla sąsiedniej społeczności w postaci hałasu i zanieczyszczenia powietrza.