Części systemu septycznego i typowe problemy z nimi.

shubham-kumar-qInNqopxh5I-unsplash

Główna linia do zbiornika

Podróż z domu do szamba odbywa się rurą zwaną magistralą. Podobnie jak linia kanalizacyjna, główna linia to rura, która przenosi ścieki z domu bezpośrednio do szamba. Zazwyczaj wszystkie rury ściekowe w domu doprowadzają się do głównej linii.

Czasami problemy z główną linią są mylone z problemami z szambo. Jeśli główna linia ulegnie zatkaniu, nieoczyszczone ścieki mogą cofać się do domu. Jest to podobne do tego, co by się stało, gdyby sam szambo się zatkało.

Najlepszym sposobem zapobiegania zatorom w głównej linii jest trzymanie kosza spustowego nad zlewem kuchennym, aby zapobiec spłukiwaniu jedzenia do szamba. Możesz również umieścić ekran nad odpływami prysznicowymi i wannowymi, aby zapobiec przedostawaniu się włosów do odpływu.

Urządzenie wlotowe

Urządzenie wlotowe to rura na końcu głównej linii. Urządzenie wlotowe wygina się pod kątem prostym, prowadząc prosto z przewodu do szamba. Urządzenie wlotowe pomaga zapobiegać uwięzieniu ciał stałych w pianie na górze zbiornika.

Niektóre urządzenia wlotowe łatwo zbierają tłuszcz i włosy i mogą się zatykać. Możesz temu zapobiec, kontrolując, co spłukujesz do szamba i regularnie sprawdzając szambo.

Unikaj spłukiwania do kanalizacji dużych przedmiotów, których nie można spłukiwać, takich jak pieluchy dla niemowląt i chusteczki jednorazowe, ponieważ mogą one łatwo utknąć w urządzeniu dopływowym. Urządzenia wlotowe są wyposażone w łatwo dostępne elementy czyszczące, dzięki czemu specjalista od systemów septycznych może sprawdzić stan urządzenia wlotowego za każdym razem, gdy zbiornik jest pompowany.

Czołg

Sam szambo jest podziemnym zbiornikiem, w którym mieści się wiele setek galonów odpadów. Wielkość szamba zależy od wielkości gospodarstwa domowego.

Jeśli zbiornik jest odpowiednio zwymiarowany do liczby osób mieszkających w domu, będzie wymagał czyszczenia co kilka lat. Jeśli zbiornik jest bardzo duży jak na wielkość domu, może wymagać czyszczenia tylko raz na dekadę.

Ścieki wpływają do zbiornika przez główny przewód/urządzenie wlotowe. Wewnątrz zbiornika ścieki rozdzielają się na warstwy, z częściami stałymi na dole i tłuszczami na górze. W środku znajduje się mętna, przypominająca wodę ciecz, zwana ściekiem.

Woda w zbiorniku jest pełna bakterii, które pomagają rozkładać ciała stałe. Ciała stałe, które nie są rozkładane na ciecze, pozostają na dnie zbiornika, dopóki nie zostaną przepompowane przez specjalistę od szamba. Gdy zbiornik napełni się wystarczającą ilością płynu, woda wypłynie ze zbiornika do drenażu.

Być może najczęstszym problemem, z jakim borykają się szamba i/lub drenaż, jest wypełnianie się ciałami stałymi. Jeśli w zbiorniku znajduje się zbyt dużo ciał stałych, może to spowodować zatkanie.

Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że tak się nie stanie, jest dowiedzieć się od specjalisty od systemu septycznego, jak często zbiornik wymaga pompowania. Aby dać ci dobrą odpowiedź, twój szambo może potrzebować wiedzieć, jak duży jest twój zbiornik i ile osób mieszka w twoim domu.

pole spustowe

Zlewnia to część podwórka, przez którą przepływa woda ze szamba. Kiedy woda dostaje się do gleby, spływa w dół, aż w końcu dociera do źródła wody. Grunt działa jak naturalny filtr i oczyszcza wodę, dzięki czemu po dotarciu do źródła woda nie jest już niebezpieczna.

Woda ze szamba spływa do drenażu rurą z otworami drenażowymi. Jeśli otwory się zatkają, system może zacząć tworzyć kopie zapasowe. Czasami, gdy szambo ma problemy, woda popłynie w górę z rury na podwórko. Rezultatem jest stojąca woda, zapach podobny do kanalizacji i dodatkowa zielona trawa nad polem drenażowym.

Kiedy te objawy wystąpią na polu drenażowym, natychmiast skontaktuj się ze specjalistą od systemów septycznych. Te znaki wskazują, że istnieje awaria systemu septycznego, która wymaga jak najszybszej naprawy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *