Czy wolno odprowadzać szambo do ogrodu?

szamba betonowe produkcja 10m3 (2)

W ostatnich tygodniach było stosunkowo dużo wokół szamb, szamb i dołów bezodpływowych. Historycznie często zdarzało się, że szambo było odprowadzane do ogrodu i nikt nie miał z tym problemu. Sytuacja i przede wszystkim przepisy w międzyczasie się zmieniły, więc jak to jest dzisiaj z odprowadzaniem szamba do ogródka? Czy jest to dozwolone, czy grozi Ci grzywna?

Po pierwsze, czym jest szambo

Szambo, jak wszyscy wiemy, to pojemnik, do którego wpływają ścieki bytowe, które nie są w żaden sposób czyszczone i szambo powoli się zapełnia. Od czasu do czasu trzeba go wypuścić. Alternatywnie, jak zawsze w zwyczaju, wyrzuć zawartość do ogrodu.

Szambo należy zdemontować, nie ma możliwości wyrzucenia jego zawartości do ogrodu

W porównaniu do szamba lub studzienki bez odpływu szambo zapewnia przynajmniej częściowy stopień wstępnego oczyszczenia, gdy ścieki przepływają przez kilka komór, zwykle trzy, w których wychwytywane są gruboziarniste zanieczyszczenia. Jednak w żadnym przypadku szambo nie jest alternatywą dla nowoczesnych metod oczyszczania, jakie oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo trzykomorowe z filtrem .

Ustawa Prawo Wodne mówi jasno o szambie

Wypuszczanie szamba lub szamba do ogrodu jest prawnie zabronione. Zgodnie z ustawą nr 254/2001 Dz.U. eksport zawartości szamba jest konieczne jest skorzystanie z usług operatora oczyszczalni ścieków lub osoby upoważnionej na podstawie ustawy o obrocie.

Nowelizacja ustawy Prawo wodne , która weszła w życie w 2021 roku dość jednoznacznie mówi o problemie odprowadzania szamb do ogrodu. W §38 ust. 8) znajdziesz następujący zapis:

Kto gromadzi ścieki w studzience bezodpływowej, jest zobowiązany do zapewnienia ich unieszkodliwienia poprzez odprowadzenie do oczyszczalni ścieków oraz na żądanie Urzędu Wodnego lub Czeskiej Inspekcji Ochrony Środowiska do przedłożenia dokumentów dotyczących odprowadzania ścieków na okres ostatnie dwa lata kalendarzowe. Usunięcie może być przeprowadzone wyłącznie przez operatora oczyszczalni ścieków lub osobę upoważnioną na podstawie ustawy o obrocie. Osoba dokonująca wywozu jest zobowiązana do wystawienia osobie gromadzącej ścieki w studzience bezodpływowej dokumentu, w którym będzie podane imię i nazwisko osoby gromadzącej ścieki w studzience bezodpływowej, miejsce studzienkę, ilość odprowadzonych ścieków, datę wywozu, imię i nazwisko osoby, która wyprowadziła ścieki oraz nazwę oczyszczalni, do której ścieki będą odprowadzane.”

Co wynika z ustawy w sprawie odprowadzania szamba do ogrodu

Jasne i proste, takie odprowadzanie ścieków jest niedozwolone . Wręcz przeciwnie, prawo nakłada na właścicieli szamb, szamb i studzienek obowiązek regularnego wywozu ścieków przez profesjonalną firmę oraz dodatkowo przechowywania dokumentów wywozowych przez okres do 2 lat . Właścicielom szamb grożą kary za naruszenie tych zasad .

Jaka jest kara za zrzut szamba do ogrodu?

Osobom fizycznym, co jest najczęstszym przypadkiem odprowadzania do ogrodu zawartości szamb i szamb, grozi kara w wysokości 20 000 NOK, która może być nakładana wielokrotnie. W przypadku osób prawnych możliwa kara wynosi do 100 000 NOK

Czy urzędnicy faktycznie to sprawdzą?

Szczerze mówiąc, trudno powiedzieć, ale na podstawie dostępnych wypowiedzi ustawodawców tak. Przykładowo w metodologii nowelizacji ustawy wprost wspomniano, że ma to być narzędzie bardziej aktywnej kontroli.

Za własne można uznać również następujące oświadczenie: „ Pierwsze kontrole w całym dwuletnim okresie będą możliwe od początku 2023 roku” – potwierdziła rzeczniczka Ministerstwa Środowiska Dominika Pospíšilová  .

Można spodziewać się, że od 2023 r. zaostrzą się kontrole odprowadzania ścieków z szamb i szamb. Realistycznie rzecz biorąc, nie powinno być zrzucania dołów do ogrodu, a wręcz przeciwnie, ekologiczne usuwanie zawartości.

Czy warto usunąć szambo?

Szczerze mówiąc, uczciwi właściciele szamba w domach rodzinnych w żadnym wypadku nie są opłacalni eksportować szambo, wręcz przeciwnie. Spróbujmy wziąć modelowy przykład.

Czteroosobowa rodzina produkuje 400 litrów ścieków dziennie. Tak więc szambo o pojemności 8 metrów sześciennych jest napełniane w ciągu 20 dni (8000/400).

Na przykład jeden eksport w Pilznie kosztował naszego kolegę 6000 w zeszłym miesiącu. Musiałby dokonać co najmniej 18 takich eksportów rocznie (365 / 20), co daje nam cenę 108 000 NOK rocznie. To cena, za którą można kupić przydomową oczyszczalnię ścieków „pod klucz”, dzięki czemu nie trzeba niczego odprowadzać do ogrodu.

Co zrobić z anulowaną studzienką, studzienką lub szambo?

Nie zawsze musisz całkowicie niszczyć stare szambo . Wręcz przeciwnie, oferowanych jest kilka zastosowań.

Szambo jako zbiornik na deszczówkę

Stary szambo lub studzienka może służyć jako zbiornik na deszczówkę. Dodatkowo możesz otrzymać dotację na płaszcz przeciwdeszczowy i mieć część kosztów pokrytą przez państwo. Chętnie pomożemy  w załatwieniu dofinansowania lub realizacji pod klucz .

W starej studzience można umieścić oczyszczalnię ścieków

Jeśli masz wystarczająco duże szambo, możesz wykorzystać tę przestrzeń do zainstalowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Pozwoli to znacznie zaoszczędzić na kosztach wykopów podczas realizacji oczyszczalni. Ponadto nie będziesz „nawiedzany” przez kolejny właz na posesji.

Anuluj stary szambo przez zasypanie

Ostatnią opcją jest oczywiście anulowanie szamba. Najczęściej odbywa się to poprzez zasypanie, zanim to nastąpi szambo musi zostać opróżnione (oczywiście nie w ogrodzie).

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetny zamiennik szamba

Zastanawiasz się czym zastąpić szambo? Linie napisane powyżej są orientacyjne. Idealnym zamiennikiem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, z którą już sobie poradzimy nawet z nieregularną pracą przy domku letniskowym . Oczyszczalnia ma kilka zalet w stosunku do szamba.

Pralnia chemiczna ma wiele zalet w stosunku do szamba

Nie musisz wyrzucać zawartości pralni chemicznej do ogrodu…

Oczyszczalnia, jak sama nazwa wskazuje, naprawdę oczyszcza ścieki. Możesz podjąć decyzję o ich utylizacji. Najczęściej stosuje się usuwanie do wód powierzchniowych, na przykład do strumienia. Wyjątek, ale nie we własnym ogrodzie. Koniec zmartwień związanych z eksportem szamba.

…ale można go również użyć do posypania

Dodatkowym atutem jest możliwość dokupienia zbiornika magazynowego do oczyszczacza i podlewania ogrodu oczyszczoną wodą. Co istotne, zaoszczędzisz na wodzie pitnej, której ceny stale rosną . Lub stary szambo można przekształcić w zbiornik magazynowy i zaoszczędzić na nowy zbiornik.

Naprawdę oczyszczasz wodę i nie ma ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych

Pralnia chemiczna, zwłaszcza certyfikowana, musi spełniać wysokie wymagania. Znacząco zmniejsza ryzyko zagrożenia jakości wód podziemnych. Jest to szczególnie prawdziwe w miejscach ze studniami. Chroni nie tylko twoje zasoby, ale być może także sąsiadów, którzy mają studnię.

Inwestycja w oczyszczalnię zwróci się w ciągu 2 lat

Pralnię chemiczną można kupić samodzielnie za kwotę do 100 000 NOK. Jak wspomnieliśmy powyżej, jest to kwota, którą uczciwy właściciel szamba będzie dawał rocznie na eksport. Tak, dla tych, którzy do tej pory odprowadzali szambo do ogrodu, inwestycja nie ma realnego zwrotu, ale przynajmniej unikną kontroli ze strony władz wodnych i środowiska.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *