Gaz ziemny i jego zalety.

pexels-loïc-manegarium-6045858

Co to jest gaz ziemny?

Gaz ziemny to bezbarwne, bezwonne paliwo kopalne. Składa się głównie z metanu z mniejszymi ilościami:

  • Etan
  • propan
  • Butan
  • Pentany
  • Węglowodory cięższe

Studnie wydobywają gaz ziemny na powierzchnię, gdzie jest on dostarczany do zakładów przetwórczych. Rośliny nawaniają gaz, dzięki czemu wycieki stają się wykrywalne. Po wydobyciu i przetworzeniu gaz jest dostarczany rurociągami za pośrednictwem lokalnych przedsiębiorstw użyteczności publicznej, a także ciężarówkami, statkami i pociągami w postaci skroplonej (LNG). Jako najczystsze i najbezpieczniejsze paliwo kopalne na ziemi, wytwarza mniej tlenku węgla niż węgiel czy ropa.

Jakie są zalety gazu ziemnego?

Gaz ziemny ma wiele zalet, w tym:

1. Gaz ziemny jest niedrogi

Gaz ziemny zapewnia lepszą efektywność energetyczną w porównaniu z innymi paliwami, co pozwala obniżyć koszty energii. W rezultacie możesz przypisać oszczędności do ważniejszych zasobów, aby zaspokoić podstawowe potrzeby Twojej firmy. Im większy obiekt, tym większe oszczędności prawdopodobnie zobaczysz. W rzeczywistości przejście na gaz ziemny jako źródło zasilania maszyn, pojazdów i/lub urządzeń zapewnia jeszcze większe oszczędności energii w celu zmniejszenia kosztów ogólnych.

2. Gaz ziemny jest bezpieczny i niezawodny

Gaz ziemny można bezpiecznie transportować rurociągiem, cysterną z płynnym gazem ziemnym, ciężarówką lub pociągiem. Schłodzony do -165,5 stopni Celsjusza ciekły gaz ziemny wypełnia tylko 1/600 swojej formy, co umożliwia łatwy i wygodny transport dowolnym środkiem transportu.

Gaz ziemny jest również bardziej niezawodny niż inne źródła energii. Naziemne linie energetyczne są podatne na uszkodzenia powodowane przez coraz silniejsze burze. Posiadanie źródła zasilania dostarczanego podziemnymi rurociągami zmniejsza ryzyko zakłóceń. W rezultacie unikasz strat dziesiątek, a nawet setek tysięcy dolarów w przestojach.

3. Gaz ziemny jest czystszy niż inne paliwa kopalne

Gaz ziemny wytwarza o 45% mniej tlenku węgla niż węgiel io 30% mniej niż ropa. Jak wspomniano powyżej, jest to najczystsze spalanie paliwa kopalnego, które pomaga również zmniejszyć straty energii. Dostawa rurociągiem zmniejsza również ryzyko problemów, takich jak zanieczyszczenie gleby i nieodwracalne szkody spowodowane przez katastrofy, takie jak wycieki ropy, których usunięcie kosztuje miliony dolarów.

4. Floty na gaz ziemny zmniejszają ślad węglowy Twojej firmy

Na całym świecie jeździ około 23 milionów pojazdów napędzanych gazem ziemnym. Flota na gaz ziemny może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych nawet o 20 do 30% w porównaniu z pojazdami napędzanymi benzyną lub olejem napędowym . Obejmuje to od 50 do 90% mniej tlenku węgla, tlenków azotu i nie metanowych gazów organicznych. W rezultacie Twoja firma zmniejsza swój ślad węglowy i poprawia optykę odpowiedzialności społecznej w społecznościach, w których działa.

5. Gaz ziemny sprzyja konkurencyjności

Jako przystępne cenowo źródło energii, gaz ziemny pozwala organizacjom skoncentrować oszczędności na tworzeniu miejsc pracy. Przedsiębiorstwa polskie stają się bardziej konkurencyjne na rynku światowym, podczas gdy międzynarodowi inwestorzy chętniej inwestują w polskiej przedsiębiorstwa korzystające z obniżonych cen energii.

6. Gaz ziemny opiera się na istniejącej infrastrukturze

Gaz ziemny można łatwo wykorzystywać i transportować istniejącymi podziemnymi systemami rurociągów w całej Polsce. Dzięki temu możesz mieć pewność, że bezpiecznie i niezawodnie dotrze do celu. Możesz cieszyć się nieprzerwanym działaniem i prawie gwarantowaną dostawą, nawet jeśli prowadzisz działalność w najbardziej odległych obszarach Polski.

7. Gaz ziemny ma być odnawialnym źródłem energii

Polska planuje wtłaczać 5% odnawialnego gazu ziemnego (RNG) do naszych strumieni gazu ziemnego do 2025 r. i 10% do 2030 r. Gdy to się uda, zobaczymy takie same wyniki, jak gazownik łódź i autostrada. Te mniej emisyjne gazy byłyby dostarczane jako najbardziej przystępna cenowo energia odnawialna, wychwytując gaz z odpadów organicznych wytwarzanych przez gospodarstwa rolne, stacje uzdatniania wody, wysypiska śmieci i lasy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *