Historia Ochrony Głowy

Hełmy i Nauszniki BHP

Hełmy ochronne i maski ochronne zostały wynalezione około 2500 roku pne, aby chronić głowy żołnierzy podczas bitew. Pierwsze masowo produkowane wersje były noszone przez żołnierzy asyryjskich około 900 rpne i były wykonane głównie z brązu, chroniąc noszącego przed ciosami miecza i strzałami.

W epoce wiktoriańskiej robotnicy tacy jak górnicy nosili w kopalniach tylko płócienne czapki, które nie zapewniały im żadnej ochrony przed spadającymi przedmiotami. Podobnie w okresie boomu budowlanego, morskiego i inżynieryjnego, stoczniowcy, pracownicy portowi i budowlani nie mieli ochronnych nakryć głowy, które chroniłyby ich podczas pracy, pomimo niebezpiecznej pracy, którą wykonywali, chociaż wielu pracodawców zaczynało rozważać dobre samopoczucie ich pracowników.

Na przykład zauważono wówczas wykonawców Williama Arrola, którzy dokładali wszelkich starań, aby dbać o dobro „Briggerów” (robotników budowlanych) pracujących przy budowie Forth Rail Bridge  w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

Sklep BHP w ofercie ma wiele profesjonalnych środków ochronnych.

Jednak opis odzieży noszonej przez mężczyzn zawierał „stare tweedowe kurtki, szaliki i czapki”, które chociaż pomagały chronić przed najgorszą szkocką pogodą, zapewniały niewielką lub żadną ochronę przed spadającymi narzędziami lub rozgrzanym do czerwoności metalem. W ramach tego projektu odnotowano siedemdziesiąt trzy ofiary śmiertelne, wiele z powodu urazów głowy.

Dopiero pod koniec XIX wieku firma Patent Pulp Manufacturing Co Ltd z Thetford w Norfolk wyprodukowała pierwszy w historii masowo produkowany kask chroniący pracowników; dokumenty tej firmy znajdują się w Archiwum Narodowym  w Kew. Firma Patent Pulp Manufacturing Co Ltd wyprodukowała hełm z miazgi, którą zmieszano z wapnem i wprowadzono do form.

Uformowany kapelusz pozostawiono do wyschnięcia, a następnie polakierowano, uzyskując gładkie, choć lekko teksturowane wykończenie, a następnie przynitowano stalową płytkę do wnętrza hełmu, aby zapewnić dodatkową ochronę. Chociaż te hełmy były przełomowe, były nieco niewygodne w noszeniu ze względu na brak kołyski wewnątrz hełmu. Kołyska została wynaleziona dopiero około 30 lat później, w 1919 roku, przez Amerykanina.

Wydaje się, że przemysł stoczniowy był pierwszym przemysłem, w którym używano kasków ochronnych, ponieważ pracownicy portowi byli stale narażeni na uderzenia spadającymi przedmiotami. Używanie kasków ochronnych, później znanych pod nazwą hełmów ochronnych, przeniosło się następnie do przemysłu budowlanego.

Po raz pierwszy zostały one zarejestrowane jako obowiązkowy wymóg dla pracowników budowlanych przy projektach zapory Hoovera i mostu Golden Gate w Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku. Obecnie są one standardowym elementem wyposażenia bezpieczeństwa na całym świecie.

W Wielkiej Brytanii, po śmierci TE Lawrence’a (Lawrence z Arabii) w wypadku motocyklowym, neurochirurg Sir Hugh Cairns zdał sobie sprawę, że mógłby uratować życie, gdyby nosił kask. Zaczął badać i prowadzić kampanię na rzecz używania kasków motocyklowych w Wielkiej Brytanii.

Wszystko to doprowadziło do powstania pierwszego standardu dla motocykli w 1952 r., po którym 2 lata później wprowadzono pierwszy standard dla kasków ochronnych (The Light Duty Safety Helmet Standard) w 1954 r.; oba były normami brytyjskimi.

Niektóre Statystyki

Według Health and Safety Executive ( HSE ), 47% szacowanych średnich rocznych obrażeń w  branży budowlanej  w latach 2017/18-2019/20 było spowodowanych upadkiem z wysokości, a kolejne 12% urazów było spowodowanych przez uderzone poruszającymi się, latającymi lub spadającymi przedmiotami.

Ogółem w branżach ze 142 pracowników zabitych w wypadkach przy pracy w latach 2020/2021 35 zginęło w wyniku upadku z wysokości, a 17 ofiar śmiertelnych było spowodowanych uderzeniem poruszającymi się, latającymi lub spadającymi przedmiotami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *