Krawędzie pługa z poliuretanu.

poliuretan-gb157b5feb_1280

Jak zbudowane są krawędzie pługa z poliuretanu?

 Wyroby z poliuretanu są produktami inżynieryjnego formowania i konstrukcji. Producenci często wytwarzają poliuretanowe krawędzie tnące we wstępnie ustalonych partiach. Te partie krawędzi tnących mają jednolite specyfikacje.

Producent wykorzystuje z góry określone specyfikacje jako wytyczne do tworzenia łopat wykonanych z poliuretanu. Specyfikacje obejmują wszystko, od szerokości pługa po grubość.

W przeciwieństwie do stalowych krawędzi tnących, poliuretanowe krawędzie tnące można formować. Ich formowalność sprawia, że ​​są łatwe i ekonomiczne w produkcji, zwłaszcza po skonfigurowaniu i określeniu przez producenta specyfikacji, takich jak grubość i materiał.

Ponieważ najnowocześniejszy producent poliuretanów realizuje masowe dostawy, nie ma miejsca na personalizację. Z tego powodu otrzymasz uretanową krawędź pługa śnieżnego, która może nie być dokładnie tym, czego chcesz. W najlepszym przypadku otrzymasz ostrze, które tylko bardzo przypomina specyfikacje, które masz na myśli. Po otrzymaniu krawędzi będziesz musiał sam je przyciąć i wymyślić, jak przymocować je do pługa śnieżnego.

Dlaczego poliuretan jest używany do pługów śnieżnych?

Stalowa krawędź tnąca od dawna jest podstawą pługów. Stalowe lemiesze pługa zgarniają i usuwają lód i śnieg z powierzchni takich jak bruk i beton. Jednak stal sprawiła, że ​​orka potencjalnie uszkadzała, niszcząc nawierzchnie betonowe i brukowe.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na lemiesze do pługów na terenach mieszkalnych coraz więcej producentów eksperymentowało z różnymi materiałami.

Gumowe lemiesze do pługów stały się dostępne, ponieważ okazały się przyjazne dla obszarów mieszkalnych. Ale niestety guma była droga w pozyskiwaniu. Ponadto musi być bardziej elastyczny, aby zginać się na nierównej nawierzchni.

Właściciele domów chcieli czegoś o sprężystości i długiej żywotności stalowej krawędzi tnącej oraz elastyczności gumowych krawędzi. Poliuretan wypełnia lukę między stalowymi i gumowymi ostrzami jako materiał alternatywny.

Poliuretan stał się preferowanym materiałem na pługi, popychacze i dmuchawy — dzięki zaletom poliuretanu do produkcji lemieszy pługowych.

Ostrza poliuretanowe mają niższy współczynnik tarcia niż stalowe krawędzie tnące

Przy wyborze lemieszy do pługów śnieżnych jedną z cech, które należy wziąć pod uwagę, jest współczynnik tarcia. Współczynnik tarcia określa siłę ścierną lemiesza na powierzchni orki. Im wyższy, tym większe tarcie ostrza wywiera na powierzchnię orki. Wysoki współczynnik tarcia jest pożądany dla większości powierzchni. Jednak materiał o niskim współczynniku tarcia, taki jak poliuretan, jest lepszy w przypadku delikatnych powierzchni.

Krawędź pługa z poliwęglanu ma niższy współczynnik niż jego stalowy odpowiednik.  Wałki poliuretanowe mogą ślizgać się po powierzchni orki i chronić ją przed nadmiernym ścieraniem i uszkodzeniami.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *