Poradnik, oczyszczania szamba – zrób to sam!

water-pipe-g674adae12_1280

Podczas budowy szamba można zainstalować sprzęt – sprężarkę, która pompuje powietrze do jednego ze zbiorników, aby zapewnić żywotną aktywność bakterii tlenowych. Możliwe jest również wymuszenie zrzutu cieczy z ostatniego zbiornika, do którego zainstalowano sprzęt pompujący.

Szamba są klasyfikowane nie tylko według urządzenia, ale także według rodzaju materiału. Najbardziej wydajne czołgi:

 • z betonowych kręgów: prosta opcja, zbudowana z fabrycznych produktów, które są całkowicie gotowe do użycia, trzeba połączyć poszczególne kręgi, uszczelnić szwy;
 • z cegieł: stosuje się wypaloną glinę pełną, a także produkty szczelinowe, te pierwsze służą do budowy zbiornika magazynowego, a drugie do ostatniej komory bez dna;
 • szambo monolityczne wykonane z prętów betonowych i metalowych: zalewanie dna i ścian zaprawą odbywa się po zamontowaniu szalunku, klatki wzmacniającej.

Modele są rozpatrywane osobno: szambo z tworzywa sztucznego z kostek euro, konstrukcja metalowa, konstrukcje wykonane z bloku żużlowego lub podobnych porowatych produktów, a także konstrukcje domowe z improwizowanych materiałów (opony). Mają wiele cech, które są uważane za wady.

Jakie szamba można wykonać ręcznie

Preferowane są pierścienie betonowe. Takie szamba mają wiele zalet:

 • duża waga, która stwarza warunki do niezawodnej lokalizacji na dnie wykopu; podczas falowania szambo nie podniesie się;
 • wysoka wytrzymałość;
 • niska higroskopijność;
 • minimalna liczba szwów, można porównać konstrukcje z cegły do ​​domków letniskowych, mają one wiele połączeń, co zwiększa ryzyko wycieku ścieków.

Krążki betonowe mają wady, ale w porównaniu z zaletami są nieistotne. Wady obejmują dużą wagę, co oznacza konieczność przyciągnięcia specjalnego sprzętu do budowy. Uszkodzenie warstwy hydroizolacyjnej prowadzi do stopniowego niszczenia betonu. Tylko prawidłowo przeprowadzona instalacja, obróbka przed wilgocią i terminowa pielęgnacja pozwalają zdecydować o uniknięciu negatywnych konsekwencji.

Kiedy planowane jest zbudowanie szamba dla prywatnego domu własnymi rękami, należy porównać ze sobą wszystkie typy takich konstrukcji. Dzięki temu wybierany jest najlepszy model.

Cechy różnych szamba.

 1. Żelbetowe konstrukcje monolityczne. Wyróżniają się dużą wagą, nie poruszają się pod wpływem sił falujących, ale podczas montażu trzeba wykonać dużą ilość pracy.
 2. Szambo murowane. Właściwości są podobne do betonu: ze względu na dużą wagę zapewniona jest niezawodność podczas falowania gleby, a także długa żywotność ze względu na wytrzymałość materiału. Główną wadą jest prawdopodobieństwo wycieku ścieków, zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych.
 3. plastikowe szamba. Zwykle wykonane z beczek o pojemności 200 litrów. Zwracają również uwagę na niewielką wagę plastikowego pojemnika, dzięki czemu jest on poddawany działaniu sił falujących, wypychanych przez ziemię, gdy w środku jest mało płynu. Zalety obejmują szczelność.
 4. konstrukcje metalowe. Są odporne na siły falujące, ale uwzględniają grubość ścianki i wymiary produktu, co w pewnych warunkach prowadzi do uszkodzenia. Główną wadą jest krótkotrwała praca, ponieważ metal koroduje w agresywnym środowisku, przy braku ochrony.
 5. Bloczki żużlowe i inne bloczki betonowe. Porowata struktura stwarza warunki do wchłaniania wilgoci. Ciągła praca w takich warunkach przyczynia się do zniszczenia szamba. Główne zalety: łatwość instalacji, wytrzymałość konstrukcyjna i rozsądna cena.
 6. Opony. Ich główną zaletą jest oszczędność. Konstrukcje opon mają więcej wad, dlatego są rzadko budowane: nie ma gwarancji zachowania szczelności, żywotność nie przekracza 15 lat, zapach może pojawić się wkrótce po rozpoczęciu eksploatacji, a naprawa produktu jest trudna.

Wszystkie urządzenia mają zalety i wady, dlatego przy wyborze oceniane są warunki pracy konstrukcji.

Instrukcja wykonania szamba

Podczas projektowania oczyszczalni ścieków lub kompaktowego szamba najpierw określa się szereg parametrów projektowych. Następnie wybierz miejsce na jego budowę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *