WARSZTAT DIY – JAK MIEĆ LEPSZY WARSZTAT OD SĄSIADA?

christmas-time-ga31634980_1280

Jeśli to możliwe, oczywiście lepiej jest przeznaczyć całe pomieszczenie na instalację warsztatu. Zamknięte pomieszczenie umożliwia trzymanie narzędzia i produktów poza zasięgiem dzieci oraz spokojną pracę.

W domu jednorodzinnym miejscem uprzywilejowanym jest bardzo często piwnica. Jednak w mieszkaniu można urządzić miniwarsztat w dużej szafie lub w małym pokoju, wiedząc, że ta ograniczona przestrzeń ograniczy sprzęt. Nawet niewielka dobrze wyposażona garderoba może w razie potrzeby służyć jako mini-warsztat. Będzie służył przede wszystkim do przechowywania narzędzi i sprzętu komputerowego, ale istnieje możliwość zainstalowania opuszczanego stołu, który będzie pełnił funkcję stołu warsztatowego.

Miejsce pracy

Warsztat musi spełniać podwójną funkcję:
• miejsce pracy ;
• miejsce do przechowywania narzędzi i produktów.

Aby spełnić pierwszą funkcję, miejsce to musi być jasne miejsce na gwoździarki (lub przynajmniej dobrze oświetlone), wentylowane (co docenisz podczas używania produktów zawierających toksyczne opary) i wystarczająco przestronne, aby można było się po nim swobodnie poruszać. Przechowywanie narzędzi, produktów i różnych akcesoriów jest funkcją uzupełniającą każdego warsztatu, co nie umniejsza jego znaczenia. Możliwość natychmiastowego znalezienia wiertła o żądanym kalibrze lub potrzebnej śruby pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Ponadto elementy do przechowywania (regały, regały itp.) pozwolą Ci mieć zawsze wolne powierzchnie robocze, dzięki czemu będziesz mógł na nich pracować bez konieczności ich każdorazowego opróżniania.

Organizacja przestrzeni

Jak w każdym miejscu o charakterze funkcjonalnym, organizacja przestrzeni ma pierwszorzędne znaczenie. Blaty robocze, stoły warsztatowe i szafki powinny być usytuowane tak, aby nie utrudniać komunikacji i swobody poruszania się.

Lokalizacja maszyn

Sprzęt, który zdobędziesz, będzie zależał od dostępnej przestrzeni. Możesz rozważyć zakup maszyny stacjonarnej (integralnej lub kombinowanej), pod warunkiem, że możesz ją zainstalować w pomieszczeniu, zachowując wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się poruszać, bez umieszczania maszyny centralnie, w obszarze przejścia. Ten ostatni punkt jest istotny, zwłaszcza ze względów bezpieczeństwa. Przenośne maszyny elektryczne wymagają mniej miejsca ze względu na ich mniejsze rozmiary.

stół warsztatowy

Solidny i wystarczająco szeroki stół warsztatowy jest niezbędny dla każdego majsterkowicza. Jeśli instalujesz stały stół warsztatowy, umieść go przy ścianie naprzeciwko drzwi wejściowych, chyba że masz wystarczająco dużo miejsca, aby go obejść. Jeśli nie masz miejsca, wybierz przenośny, składany stół warsztatowy, który możesz przechowywać w kącie warsztatu lub w szafie w domu. Wreszcie, jeśli to możliwe, zaplanuj dodatkowy plan pracy.

Przechowywanie

Niskie szafki, wysokie schowki, półki są niezbędne do przechowywania produktów, akcesoriów lub instalacji maszyn stacjonarnych, takich jak wiertarka kolumnowa, piła tarczowa czy sztyfciarki.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *