Zalety i wady wbijania gwoździ za pomocą gwoździarki

Gwoździarki i Sztyfciarki

Zapewnia taki sam poziom dokładności, jak ręczne wbijanie gontów. Jednak ważne jest, aby dekarze  zawsze testowali swoje narzędzia przed ich użyciem .

Niewłaściwie wyregulowane gwoździarki mogą powodować nadmierne lub niewystarczające wbijanie gwoździ. Rodzi to  potencjalne ryzyko uszkodzenia gontów . Gwoździe wbite zbyt głęboko mogą przebić matę szklaną wewnątrz gontów, co może zmniejszyć ich odporność na silne wiatry. W niektórych przypadkach gonty mogą nawet zsunąć się z dachu. Niewłaściwie wbite gwoździe mogą spowodować podniesienie się gontu, co może spowodować podniesienie, zdmuchnięcie lub przecięcie górnego gontu.

Stosowanie  gwoździarek  jest więc odpowiednie tylko w przypadku szalunków wykonanych z tego samego materiału, który na całej swojej powierzchni ma takie same właściwości – czyli płyty OSB lub sklejki.

Nie zalecamy używania gwoździarki do wbijania gwoździ w deski!

Plusem jest to, że dekarze, którzy używają pistoletów do wbijania gwoździ, mogą ukończyć cały projekt znacznie  szybciej , co skutkuje  niższymi kosztami dla właściciela domu  i szybszym dachem. Jednak inwestycja w elektronarzędzia jest wyższa. Gwoździarka to narzędzie posiadające magazynek, w którym  przechowywane są zwinięte gwoździe dekarskie . Jeden po drugim te elementy złączne przybijają gont do poszycia dachu za pomocą wlotu powietrza. Na rynku dostępny jest również inny typ gwoździarki, w którym energia jest dostarczana za pomocą paliwa gazowego i zapłonu akumulatora. Takie urządzenie nie wymaga kompresora, ale gwoździe do takiego urządzenia mają ok. 10 razy droższe niż zwykłe paznokcie.

W przypadku stosowania gwoździarki kompresorowej, która jest szybsza i tańsza w eksploatacji, sprężarka musi mieć ciągły dopływ powietrza o ciśnieniu 90 – 120 PSI. Wszystko zależy od rodzaju gwoździarki, rodzaju użytego gontu, grubości deskowania dachu oraz temperatury zewnętrznej podczas montażu. Zestaw narzędzi, pistolet do gwoździ i kompresor na dłuższą metę przyniosą dekarzowi więcej korzyści.

W IKO oferujemy  gwoździarki kompresorowe renomowanego producenta Bostitch . Oferują one ekstremalną szybkość wbijania gwoździ, niską cenę zakupu i niską cenę za rolkę gwoździ.

Co jest ważniejsze niż narzędzia? Doświadczenie!

Najważniejszym aspektem przy montażu dachu jest  doświadczenie dekarza . Dekarz amator jest bardziej skłonny do nieprawidłowego wbijania gwoździ, niezależnie od tego, czy używa młotka, czy gwoździarki. Kluczem jest dobrze wyszkolony i wykwalifikowany dekarz, który wie, jak używać gwoździarki, a zatem wie, jak wykonać wysokiej jakości dach, który spełnia, a często przekracza wszystkie wymagania lokalnych przepisów budowlanych i specyfikacji produkcyjnych. Co roku w okresie zimowym IKO regularnie organizuje szkolenia dekarzy, na których demonstrujemy podstawowe techniki montażu gontów oraz obsługi wbijarek i innych elektronarzędzi. Zobacz co mamy dla Ciebie na naszej stronie internetowej, w którym kupisz narzędzia do wbijania.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *